Projekt: Marsz do muzeum!

W roku szkolnym 2019/2020 planujemy w naszej szkole rozpocząć długofalowy projekt o nazwie „Marsz do muzeum”. Projekt stanowi uzupełnienie programu nauczania uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej. Zależy nam, aby edukacja kulturalna na stałe wpisana została w program nauczania naszych uczniów.

Poprzez uczestnictwo w projekcie stworzymy naszym uczniom możliwość, cyklicznej obecności w Muzeum Narodowym, da to otwarte pole do szeregu działań edukacyjnych począwszy od samego przebywania w środowisku kulturotwórczym po obcowanie z żywym dziełem sztuki. Ważnym elementem będzie również kontakt z ludźmi-ekspertami (pracownikami MNK), którzy poprzez swoje doświadczenie i prace w muzeum będą przekazać uczniom wiedzę, której nie możemy przekazać będąc w klasie.

Dla chętnych uczniów w ramach wyjścia z kółka historyczno- turystycznego, zorganizowane będzie wyjście, podczas którego chętni uczniowie będą mieli okazje spotkać się z ekspertami pracującymi w Muzeum.

We wtorek 22 października uczniowie 6 klas odwiedzili Dom Jana Matejki i uczestniczyli w lekcjiCo ja zrobię z tej twarzy? – zabawy z portretem”.

Uczniowie przypomnieli sobie wiadomości dotyczące światłocienia i dowiedzieli się między innymi ,że portret to nie tylko obraz ale tez i rzeźba, a szkic można zrobić również farbą. Na własnej skórze przekonali się że pozowanie nie jest wcale takie łatwe a stanie bez ruchu nawet przez jedna minutę… nie jest takie proste. Na koniec uczniowie wykonali karykatury mając za przykład karykaturę wykonana przez samego mistrza Jana Matejkę.