ZATEM WARTO  CZYTAĆ!

” Czytanie – oto najlepszy sposób uczenia się”- A.Puszkin

ZATEM WARTO  CZYTAĆ!

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

 

Zdobycze techniki, media, internet i inne komunikatory społecznościowe zdominowały w ostatnich tygodniach życie większości osób. Zostało to poniekąd wymuszone zaistniałą sytuacją epidemiczną, w której się znaleźliśmy. Przy wielu zaletach płynących z możliwości komunikowania się między sobą oraz wykonywania swoich obowiązków zawodowych, a teraz i szkolnych za pomocą tych  środków, mamy świadomość, że ta forma aktywności nie jest w stanie zaspokoić wszystkich naszych potrzeb,a zwłaszcza potrzeb dzieci. Wiemy, ze zbyt długie przebywanie przed komputerem i telewizorem niesie ze sobą również zagrożenia.

Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów jak też i rodziców aby w ramach twórczego odpoczynku choć na chwilę zagospodarować przestrzeń domowego życia – spotkaniem z ciekawą książką.

Jest to na pewno przyjemna, odstresowującą i wartościowa forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza po nauce czy pracy spędzonych przy komputerze przez kilka godzin.

Zachęcamy zatem, aby uczniowie starsi znaleźli choć 45 min dziennie na czytanie, a uczniowie klas młodszych 20-30 min dziennie.

Formą wzmacniającą wzajemny kontakt emocjonalny między domownikami może być tez wspólne, rodzinne czytanie wybranej książki. A głośne czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Czytając dziecku, czy czytając naprzemiennie fragmenty wybranych tekstów, wyrażamy swoje zainteresowanie i uwagę wobec dziecka.

 

Jak pisze pani Maria Deskur ” Wspaniałym efektem ubocznym(czytania) będzie budowanie kompetencji emocjonalnych, społecznych i poznawczych dzieci, co stanowi fundament sukcesu w szkole. Warto skorzystać z tej niełatwej okazji, by przekuć kryzys na wielka wartość”.

 

W systemie on line dostępne są następujące strony:

https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/

https://polona.pl/ – jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, udostępniająca 3 miliony obiektów cyfrowych. Można tam znaleźć popularną beletrystykę, kryminały, lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Życzymy miłej lektury

  1. Kuglarz i A.Lejda