top of page

2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

2 listopada wspominamy zmarłych, którzy odeszli już do Domu Ojca. Przypominamy tych, których znaliśmy, członków naszych rodzin, przyjaciół, znajomych… Modlimy się o ich zbawienie wieczne.

Kontynuując wieloletnią tradycję klasy 4-6 nawiedzały w tym dniu krakowskie historyczne cmentarze zapoznając się z postaciami, których nie znaliśmy, ale zaznaczyli swój ślad w naszym mieście.

Klasa 4 – Groby sławnych i zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim

Odwiedziliśmy miejsca spoczynku: Ignacego Daszyńskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Oskara Kolbrega, zasłużonych prezydentów Krakowa


i innych.


Klasy 5 i 7 – Cmentarze w dawnym Krakowie

Po co był dzwonek za konających? Gdzie mieściły się dawnie cmentarze i jak wyglądał pochówek na nich? Kto miał prawo być pogrzebany w kościele? Jakie tajemnice skrywają krypty kościoła oo. Reformatów? Co to jest latarnia umarłych? – odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas spaceru po starym Krakowie.


Klasy 6 – Cmentarz wojenny i wojskowy na Rakowicach

Dzieje Polski w czasie rozbiorów oraz po odzyskaniu niepodległości obfitowały w różne bitwy i wojny. Odwiedziliśmy pomniki weteranów powstania styczniowego i listopadowego, groby żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, wojny polsko-rosyjskiej i II wojny światowej – nie tylko Polaków, ale również innych narodowości, którzy zginęli na naszym terenie.


Klasy 8 – Groby królewskie i Krypta Zasłużonych na Skałce.

Wielcy królowie i ci, którzy nie mają dobrej sławy u potomnych wspólnie spoczywają w kryptach królewskich na Wawelu. Znaleźli tu miejsce spoczynku wieszczowie i sławni Polacy. O wszystkich dowiedzieliśmy się od wspaniałego przewodnika.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page