top of page

Jak stworzyć herbarium, czyli wolontariusze w Tyńcu

Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu zostali zaproszeniu do współtworzenia ogrodu zielnego czyli Herbarium. Fundacja Chronić Dobro działająca na terenie Opactwa Benedyktynów wraz z mnichami zaprosiła naszych uczniów do niezwykłego miejsca.

Tynieccy mnisi zajmują się wieloma rzeczami min.: prowadza wydawnictwo, browar, hodują pszczoły i również pielęgnują ogród. Żyją według zasady Ora et labora, co po łacinie oznacza: módl się i pracuj..

Razem z mnichami zaopiekowaliśmy się częścią ogrodu przeznaczonego na uprawę ziół, które potem posłużą do warsztatów i znajda zastosowanie min. w kuchni, kosmetyce i wyrobu świec.

Razem z bratem Bazylim porządkowaliśmy ogród: przygotowywaliśmy grunt oraz grządki, użyźnialiśmy glebę, aby na wiosnę zasadzić nowe sadzonki ziół, a stare mogły swobodnie się rozrastać.

Najbardziej fascynujące było jednak to, że mieliśmy okazje być w miejscu, gdzie nawet turyści nie maja wstępu, mogliśmy posłuchać opowieści brata ogrodnika i zjeść pyszny obiad po ciężkiej pracy.

Przynieśliśmy też do domów pachnące prezenty w postaci bukietów aromatycznych ziół takich jak: mięta, tymianek, szałwia, melisa i werbena( to ta cytrynowa).

Na wiosnę wrócimy zasadzić nowe zioła.Comments


bottom of page