top of page

Wspomnienia z zabawy karnawałowej

Skąd się wziął karnawał? - czyli krótka historia karnawału

 

   Karnawał, inaczej zapusty, to okres rozpoczynający się w Święto Trzech Króli, a kończący się Środą Popielcową. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od włoskiego carnevele, oraz łaciny carnem levāreco, co  oznacza „żegnaj mięso”.

   Tradycja karnawału wzięła się prawdopodobnie z Włoch i połączyła się z dawnymi ludowymi zwyczajami. Karnawał to czas zabaw, maskarad, obficie nakrytych stołów. Dawniej, w zależności od statusu społecznego urządzano eleganckie bale i uczty na dworach, z zabawą do białego rana, kuligami, a i w wiejskich chałupach bawiono się na potańcówkach, jedzono smażone pączki, bliny i chrusty.

   Współcześnie, karnawał to także czas zabaw, imprez, domówek, maskowych balów, dobrego jedzenia. Kulminacją karnawału był tłusty tydzień, zapoczątkowany w Tłusty Czwartek, a kończący się Środą Popielcową. W te dni jedzono wyjątkowo obficie i tłusto. Z tych tradycji obecnie pozostał Tłusty Czwartek, kiedy to, bez ograniczeń raczymy się paczkami i faworkami. Najbardziej znane na świecie są obchody karnawału w Wenecji, Rio de Janeiro, na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Ulice pełne są kolorowo przebranych ludzi, bawiących się wspólnie w takt granej muzyki.

   W dniu 8 lutego 2024 r. w naszej szkole miał miejsce bal karnawałowy. Od samego rana, pojawiali się uczniowie przebrani za kolorowe postaci z bajek. Tegoroczny bal karnawałowy odbył się w sali gimnastycznej, która swym wystrojem każdego wprowadzała w radosny nastrój oraz zachęcała wszystkich do wesołej zabawy. Uroczystość i zabawy integracyjne poprowadził wodzirej, dzięki któremu podczas pląsów nikt nie podpierał ścian. Wszyscy uczniowie bawili się wesoło i zgodnie, mimo chwilowego zmęczenia.

   Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali salę balową, aby udać się na mały poczęstunek w swoich klasach.

   Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w udekorowanie sali gimnastycznej, przygotowanie pięknych strojów i słodkiego poczęstunku.
 

Comments


bottom of page