Wycieczka klas I-III do Zalipia

Zaraz po Świętach Wielkiej Nocy, 3 i 4 kwietnia klasy 1-3 wyruszyły na wiosenną wycieczkę do urokliwego Zalipia. Wioski położonej nieopodal Tarnowa. Byłoby tu zwyczajnie, jak w tysiącach polskich wsi, gdyby nie kwiaty, które wychodzą w tej niezwykłej miejscowości z każdego niemal zakamarka, przez co wioska przypomina bajkowe miasteczko, będące atrakcją etnograficzną dla turystów nie tylko z Polski. Dzieci z zachwytem podziwiały domy, stodoły, ławki, budy dla psów pomalowane w barwne, zachwycające oko kwiaty. W czasie oprowadzania po muzeum uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się od przewodników, o postaci Felicji Curyłowej- ludowej artystki, malarki, urodzonej na początku XX wieku, a o której dzisiaj mówi się kobieta- legenda. Na pewno za sprawą oryginalnych, słynnych na cały świat motywów kwiatowych, które uwieczniła w zalipiańskich zagrodach. Dzieci dowiedziały się, że malowaniem, które było pasją artystki, zaraziła ona również inne kobiety, do tego stopnia, iż Zalipie stało się kolebką sztuki ludowej, a ona sama jego dumą. Uczniowie z zadziwieniem słuchali opowieści o życiu współczesnych malarce ludzi oraz zwiedzali zabytkowe domy zagrody Felicji Curyłowej, a w nich starodawne wyposażenie: meble, sprzęty gospodarstwa domowego, fotografie, obrazy, święte przedmioty, godła- będące odbiciem wiary i przywiązania do Ojczystej ziemi minionych pokoleń Polaków. Po interesującej lekcji, będącej dla dzieci dotknięciem i zasmakowaniem w niejako żywej, zatrzymanej w czasie historii, miały możliwość wzmocnić swoje siły przez plenerowe drugie śniadanie, które było dla nich wyjątkowo smakowite. Następnie uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych w zalipiańskim Domu Malarek. Tam, odbyła się praktyczna część zajęć i dzieci mogły wypróbować swoich umiejętności malarskich, tworząc barwne kompozycje kwiatowe na papierze i desce. Było to wyzwanie, ale nasi mali artyści poradzili sobie z nim znakomicie, tworząc swoje własne, piękne malunki, cieszące oko i serce. Po czasie malarskich zmagań uczniowie mieli przestrzeń na zabawę w plenerze i zakup pięknych, ludowych pamiątek.

Wspaniała wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci!